Przedstawiamy Państwu raport o oddziaływaniu na środowisko instalacji do termicznego przekształcania odpadów (ITPO) Energia dla Tarnobrzega.
Opracowanie ma na celu analizę i ocenę oddziaływania inwestycji na stan powierzchni ziemi i gleby, wód powierzchniowych, wody podziemne, warunki akustyczne, warunki aerosanitarne, przyrodę ożywioną, dobra kultury, krajobraz, a także zdrowie i warunki życia mieszkańców rejonu inwestycji.
Raport został przygotowany przez specjalistów, zgodnie z wymogami polskiego prawa.
Część raportu stanowi streszczenie w języku niespecjalistycznym. Poniżej jeden z kluczowych fragmentów streszczenia:
Przeprowadzone analizy, w szczególności emisji zanieczyszczeń do powietrza i analiza akustyczna, wskazują, że planowane do realizacji przedsięwzięcie nie będzie miało wpływu na pogorszenie lokalnych i ponadlokalnych warunków środowiskowych. Zidentyfikowane potencjalne oddziaływania przedsięwzięcia na etapach realizacji i eksploatacji inwestycji mieszczą się w granicach dopuszczalnych poziomów dla poszczególnych komponentów środowiska. Przedmiotowa inwestycja będzie zatem realizowana w sposób zgodny z wymogami ochrony środowiska, kładąc szczególny nacisk na minimalizowanie możliwych oddziaływań na środowisko naturalne powstałe w fazie realizacji przedsięwzięcia.
Zachęcamy Państwa do zapoznania się z raportem.
Streszczenie w języku niespecjalistycznym można pobrać tutaj
Pełny raport wraz z załącznikami można pobrać tutaj
Wyjaśnienia i odpowiedzi FCC Environment CEE w związku z pytaniami dotyczącymi raportu o oddziaływaniu na środowisko:
- Pismo Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Tarnobrzegu: odpowiedź z dnia 09.06.2022 (pobierz tutaj)
- Pismo Zakładów Chemicznych "Siarkopol" Tarnobrzeg Sp. z o.o.: odpowiedź z dnia 09.06.2022 (pobierz tutaj)
- Pisma Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Rzeszowie: odpowiedzi z dnia 09.06.2022 (pobierz tutaj), 29.11.2022 (pobierz tutaj) oraz 30.05.2023 (pobierz tutaj)
- Pisma Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie: odpowiedzi z dnia 29.11.2022 (pobierz tutaj) oraz 09.06.2023 (pobierz tutaj)
- Pismo Marszałka Województwa Podkarpackiego: odpowiedź z dnia 03.08.2023 (pobierz tutaj)
ANALIZA KOSZTÓW I KORZYŚCI
Analizę kosztów i korzyści dla projektu Energia dla Tarnobrzega wraz z załącznikiem stanowiącym prognozę finansową można pobrać tutaj
Czym jest Analiza kosztów i korzyści?
Analiza kosztów i korzyści jest dokumentem wymaganym prawnie na postawie art. 10a Ustawy Prawo Energetyczne i ma na celu określenie najbardziej efektywnych pod względem zasobów oraz opłacalnych rozwiązań umożliwiających spełnienie wymogów w zakresie ogrzewania i chłodzenia. Analiza kosztów i korzyści opiera się na opisie planowanej budowy jednostki wytwórczej oraz zawiera analizę ekonomiczną obejmującą analizę finansową, która odzwierciedla rzeczywiste przepływy pieniężne z nakładów inwestycyjnych poniesionych na budowę jednostki wytwórczej oraz planowane koszty i przychody z ich eksploatacji.
Jak należy rozumieć dane zawarte w Analizie kosztów i korzyści?
Analiza nie ma na celu przedstawienia korzyści z realizacji inwestycji z punktu widzenia gospodarki odpadami. Została wykonana na bardzo wczesnym etapie projektu, w innej rzeczywistości ekonomicznej (w tym przed agresją Rosji na Ukrainę). Ostateczne korzyści dla miasta i mieszkańców Tarnobrzega będą wynikały z treści umów między miastem a inwestorem. Już teraz można z całą pewności stwierdzić, że przychody budżetu miasta będą znacznie wyższe niż zapisane w Analizie kosztów i korzyści.