Segregacja odpadów oraz recykling stanowią fundament zrównoważonej gospodarki i nie powinniśmy z nich rezygnować. Jednak nie wszystkie surowce mogą być odzyskane i poddane procesom zmierzającym do ich ponownego wykorzystania. Konieczne jest zastosowanie ekologicznej technologii, która pozwoli na skuteczną utylizację tych odpadów w zgodzie z prawem polskim i unijnym.
Realną alternatywą byłoby jedynie składowanie odpadów, których nie można poddać recyklingowi. Termiczne przetwarzanie jest od składowania znacznie bardziej bezpieczne i przyjazne środowisku. Unikamy bowiem zanieczyszczenia wód gruntowych przez potencjalne odcieki, a także zapobiegamy przenoszeniu mikroplastiku przez wiatr do rzek i zbiorników wodnych.
Termiczne przetwarzanie odpadów jest również dobrym sposobem na produkcję energii elektrycznej i ciepła. W porównaniu z tradycyjnymi metodami wytwarzania energii w oparciu o węgiel, jest to metoda czystsza i wpisująca się w założenia zrównoważonej gospodarki. Normy dla tego typu instalacji są bardzo wymagające, nawet do 20 razy bardziej surowe niż w przypadku elektrociepłowni i ciepłowni węglowych. Tym samym zapewniają maksymalne dostępne bezpieczeństwo. Nic zatem dziwnego, że zastąpienie ciepła z węgla ciepłem z odpadów pozwala obniżyć ilość zanieczyszczeń emitowanych do atmosfery od 67% do nawet 95%.
Obecnie Tarnobrzeg pozyskuje energię cieplną właśnie z węgla. Energia dla Tarnobrzega z zapasem spełni wszystkie normy środowiskowe, więc przyczyni się do znaczącego obniżenia emisji zanieczyszczeń emitowanych do atmosfery.
Raport o oddziaływaniu inwestycji na środowisko jest dostępny w sekcji Dokumenty