Tarnobrzeg, tak jak inne miasta, ma obowiązek zorganizować kompletny system gospodarki odpadami. System musi uwzględniać zagospodarowanie odpadów, które nie mogą być poddane recyklingowi.
Instalacja termicznego przetwarzania odpadów jest ważnym i stabilnym elementem takiego systemu, spełniającym wszystkie krajowe i unijne normy. Pozwala w czysty i ekologiczny sposób rozwiązać kwestię utylizacji odpadów, a jednocześnie wytworzyć ciepło i energię elektryczną dla mieszkańców oraz przedsiębiorstw.
Energia dla Tarnobrzega jest projektem o wartości ok. 700 milionów złotych. To największa inwestycja w mieście od wielu lat. Realizacja tak dużego projektu jest wyzwaniem wymagającym nie tylko ogromnych środków finansowych, ale też dużego doświadczenia. Współpraca miasta z FCC Environment CEE jest najlepszą odpowiedzią na te wyzwania. Inwestycję sfinansuje i przeprowadzi firma, która łączy wieloletnią znajomość miasta z międzynarodowym doświadczeniem w zakresie budowy i bezpiecznej eksploatacji instalacji termicznego przekształcania odpadów.
korzyści dla miasta i mieszkańców
- Stałe, wysokie wpływy do budżetu miasta (5 milionów złotych rocznie z tytułu czynszu dzierżawnego oraz podatku od nieruchomości). Wpływy z tytułu czynszu dzierżawnego będą powiększane co roku o wskaźnik inflacji
- Obniżenie cen odbioru oraz zagospodarowania odpadów o około 30% (336 zł rocznie oszczędności dla czteroosobowej rodziny)
- Możliwość skorzystania z energii cieplnej z odpadów, tańszej o 40% od ciepła z węgla i gazu
- Ograniczenie ilości odpadów kierowanych na składowiska
- Produkcja ciepła i energii elektrycznej w czystszy i bardziej ekologiczny sposób (w porównaniu do spalania węgla)
- Domknięcie systemu gospodarki odpadami w mieście w stabilny, bezpieczny i korzystny finansowo sposób
- Kilkadziesiąt nowych, stałych miejsc pracy
dlaczego ceny będą ODBIORU ODPADÓW BĘDĄ NIŻSZE?
Dzięki Energii dla Tarnobrzega do kasy miasta wpłynie rocznie 5 milionów złotych, z czego 3 miliony z tytułu czynszu dzierżawnego oraz 2 miliony z tytułu podatku od nieruchomości.
Miasto zamierza przeznaczyć czynsz dzierżawny (3 miliony złotych) na dofinansowanie systemu odbioru śmieci. To oznacza obniżkę cen o około 30%, czyli ok. 7 zł za osobę miesięcznie. Tym samym, czteroosobowa rodzina zaoszczędzi ok. 336 złotych rocznie. Co więcej, wysokość wpływów z czynszu dzierżawnego będzie rosła, powiększana co roku o wskaźnik inflacji